Kendinden ödün vermek


İnsan seviyorum dedikleri için kendinden ödün vererek mi yaşamalı? Ya da şöyle sormalıyız, kendinden ödün verdiğin insan senin için ne yapıyor? Herkesin hayatta elbet kendinden çok değer verdiği bir insan vardır. Peki ya doğru mu yapıyoruz? Neden yapıyorum diye kendinize sorduğunuzda ya da o size bana neden değer verip bir şeyler yapıyorsun diye sorunca verecek cevabınız olmaz, nedensiz yaparsınız, onun sizin için bir şey yapması gerekmez.

Yanımda sanırsınız ama yanınızda asla olmamıştır. Öyle bir şey ki en zor anınızda, (mesela hastalıkta, kaza geçirirsiniz, başınız biriyle derde girer, maddi açıdan yıkım yaşarsınız) sizi öylece ortada bırakabilir. Söylediklerinizi yalanlar sizi suçlar ama o da çok iyi bilir boş yere suçladığını. Gitmek için ya vakti gelmiştir ya da aslında hayatınızda hiç olmaması gerekiyordur.Yaptığınız şeyleri, sevginizi, ona verdiğiniz değeri sizden daha iyi bilir, farkındadır ama bazı insanlara, örneğin çocuklarınıza verdiğiniz değer ona fazla gelir ve sizi suçlar. Siz kendinizden ödün verseniz de o bunu hak etmediğini giderek belli eder. Her şey güzel gider sanıyorsunuzdur, sizin göremediğiniz yalanlar vardır.

Kendinizi büyüsüne o kadar kaptırmışsınızdır ki sonu ne olursa olsun başlamışsınızdır bir yola. Aslında hiçbir şey yolunda değildir, siz öyle görmek istiyorsunuzdur.

Yapmayın,sizin değer verdiğiniz kadar size değer vermeyen insanları sokmayın hayatınıza. Bazıları buna bencillik der ama sahte insanlardansa yalnızlık en güzelidir. Sizin verdiğiniz değerin yarısını vermeyen, sizi kendi çıkarları için kullanan bencil insanlara neden ödün veresiniz ki. Şu hayatta kazık yemeden akıllanmayan insan yoktur diye düşünüyorum.

Hatta o kadar çok kazık yesek de akıllanmayız.

Kaptırmayın kendinizi o yalanların büyüsüne azizim. O kadar bıkarsınız ki etrafınızdakilerden uzaklaşırsınız. İşte o zaman doğruyu yanlışı ayırt edersiniz. Onun istediği de budur zaten. Çevrenizde sizin yanınızda, yakınınızda olan herkesten uzaklaşmanız ve sadece onun çıkarları ve yalanları çerçevesinde kurduğu dünyada yaşamanız.

Size değer verenler zaten yanınızdan ayrılmazlar. Git deseniz küfür bile etseniz gitmez, sizi iyi ya da zor gününüzde, bayramda- cenazede yalnız bırakmaz. Laflarınıza alınır ama size alınmadım der, her şeyi içinde yaşar. O insanları üzmeyin işte, sizin ne zaman yardıma ihtiyacınız olduğunu, sevincinizi, sıkıntınızı gözünüzden anlayan insanları hayattan bezdirecek, bir daha iyilik yapmamak için yemin ettirecek kadar karaktersiz olmayın.

 

Hayatta Bazen’ den alıntılarla

https://www.wattpad.com/231935321-hayatta-bazen-kendinden-ödün-vererek-mi-yaşamalı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s