Sanal’a kaçış


deco_74964829Hayatında değer verdiği insanlardan bir kaç defa darbe yiyen ve umutsuzluğa kapılan insanlar bir başka kaçış yolu buluyorlar: Sanal dünya… Böyle kişileri rahatlıkla tanıyabilirsiniz aslında. Paylaşımları sanki tüm özel hayatlarını ya da iç dünyasını gözler önüne seriyor gibi görünse dahi, aslında dışarıdan görülebilen bir peçeyle kapattıkları gerçek yüzlerinden arta kalan gözleridir. Yalan söylemeyen sadece gözleridir.

Çok rahat arkadaşlıklar kurup sohbet edebilirler uzun uzun. Sanal arkadaşlıklar nasıl olsa dokunmadan, görmeden, hissetmeden yürüyor çünkü. Ancak böyle zararsız kalıyor ilişkiler onlar için. Karşılaşılan hasarı azaltmanın en kolay yolu ilişkileri sanal düzeyde bırakmak. Hiç tanımayacakları insanları belli bir mesafede tutmak güven veriyor çünkü. Tanıma ve yüzyüze gelme, hatta özel birşeyler başlaması ihtimali doğarsa da en kolay yoldan kaçış başlıyor. Kimseyi suçlamamak lâzım aslında bu durumdaki. Insanlar kendilerine bir koruma kalkanı oluşturmaya çalışıyorlar.

Kendini korumaya almış ve sanal arkadaşlar ile sınırlı özel çevre kuranları buradan dışarı çıkarmaya çalışmak da anlamsız. Onlar arıyorlar, biliyorlar, konuşuyorlar, ama dokunmuyorlar. Özel birşey yaşamak korkutuyor. Böyle rahatlar. En azından bir süre. Süreleri dolunca normal ilişkilere, özel hayatlarına korkusuzca dönüyorlar. Belki hesap kapatma, değiştirme ve dondurma da buna dahil. En büyük zarar ve sıkıntıyı ise aslında, bunları izleyip dinleyip sıkıntılarına ortak olmaya çalışan, hatta duygusal bağ kuranlar yaşıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s