SAKIZ ADASI -1


2014-07-03 20.54.42Tatilini Yunan adalarında geçirmeyi düşünenler için bir plan ve rehber olsun diye yaptığımız gezilerden çıkardıklarımı paylaşmak istedim.İlk ada Sakız. Uluslarası adı Chios (Yunanca da Kios).
Elbette tatile çıkmadan önce bir hazırlık dönemi gerekiyor. Yer ayarlama, biletleri alma, vizeler, tarihleri belirleme vs. Yeri biz booking.com’dan ayarladık. Çok bol seçenek var, en iyisini seçmek size kalmış. Fakat 1-2 ay önceden yeri ayarlamak her zaman daha ucuz oluyor tabii ki. Çeşme-sakız feribot biletini de doğrudan internetten alabilirsiniz. 2-3 firma var, fiyatlar hemen hemen aynı. Firmanın sitesinden alabileceğiniz gibi, indirim sitelerinde ara ara indirimli bilet bulmak da mümkün.
Vize işine gelince, yeşil pasaportu olanların hiçbirşey yapması gerekmiyor. Diğer pasaportlara sahip olanlar, 3-4 gün önceden evraklarını hazırlayıp bilet aldıkları acenteye teslim ederlerse vize işlerini onlar hallediyorlar. Mayıs- eylül ayları arasında Yunan adalarına kolay kapı vizesi uygulanıyor, 15 günlük ve en fazla 2 giriş için geçerli. Bu 55 euro. Ama ille ben schengen vizesi alacağım 3 aylık, istediğim gibi gidip geleyim diyorsanız onu da hallediyorlar, bunun ücreti 120 euro civarında. Vize için gerekli evrakları da seyahat firmalarının web sitelerinde bulabilirsiniz. Vize sırasında günübirlik gitmiyorsanız, kalacağınız otelin voucher belgesini istiyorlar.
Yeri, feribot biletlerini ve vize işlerini hallettikte sonra yolculuk gününü beklemek kalıyor. Tabii önceden herhangi bir banka şubesine gidip kişi başı 15 lira olan yurtdışı çıkış harcını yatırmanız size pasaport işlemleri sırasında kolaylık sağlayacak.
İzmir Çeşme arasını otoyolla geçtikten sonra Çeşmede limana kadar gidiyorsunuz. Arabanızı hem paralı otoparklara, hem de yol kenarında bulabildiğiniz güvenli bir yere rahatça parkedebilirsiniz. Sonra biletlerinizi elinize almak için satın aldığınız acenteye gidiyorsunuz. Bunlar liman girişinde yanyana zaten. Ardından pasaport işlemleri için liman binasına giriyor ve biraz kuyruk bekledikten sonra çok hızlı bir şekilde işlemleriniz tamamlanarak limana çıkıyorsunuz. Tavsiyem free shop a şöyle bir göz gezdirdikten sonra alışverişi dönüşe bırakmak. Feribota binişte son kontroller yapıldıktan sonra 45 dakika sürecek yolculuğunuz başlıyor. Deniz genelde sakin, merak etmeyin.
Sakız limanına gelip indiğinizde yine kısa bir pasaport kontrolü bekliyor sizi. Sadece vizesi olanların vizeleri kontrol ediliyor ama çok uzun sürmüyor o da. Diğerleri neredeyse doğrudan geçiyor, herhangi bir ekstra kontrolle karşılaşmadan. Yola çıkmadan seyahat şirketinden veya sakızda limandan bir harita alırsanız çok işinize yarayacaktır.
Bu arada sakız ın pekçok yerinde Türk gsm şirketlerinin çektiğini görüp mutlu olacaksınız. telefonlarınızı otomatik dolaşıma almaya yada yurtdışı paketler satın almaya pek gerek yok gibi. İnternet heryerde var ve ücretsiz. Sadece gittiğiniz yerlerde şifreyi öğrenip girmeniz yeterli.

Sakız gezisi için buradan devam edebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s