ÇELİŞKİLER


Hepimiz hayatımızda birçok çelişkiyle yaşıyoruz. Bir kısmının farkındayız, ve elimizden başka birşey gelmediği için aynı şekilde yaşamaya devam ediyoruz; ya da farkında değiliz ama olmamız gerektiği gibi olmadığımız başkaları tarafından farkediliyor.

Yapmak istediğimiz meslekle hiç alakası olmayan işler yapıyoruz; veya olmamız gereken şehirde yaşamıyoruz. Bize yanlış gelen evllikler yapıyoruz veya istemediğimiz insanlarla birlikte yola çıkmaya mecbur kalıyoruz.

Acaba bunu önleyebilecek silahlarımız var mı? Bunu sağlayacak şekilde yetiştiriliyor muyuz, ya da donanımımız var mı, ve cesaretimiz tabii, kaderimizi bizim istediğimiz yöne çevirecek?

Diyelim ki bunlara sahibiz, acaba çevremiz ne derecede izin verecek bizim istediğimiz insan olmamıza, istediğimiz şeyleri yapmamıza. Kısır döngü burada karşımıza çıkıyor. Bütün bu çevremizi yaratanlar, bizim hakkımızda yargılarda bulunanlar, yapmak ve olmak istediklerimizi engelleyenler de birer insan çünkü. Onların da birer hayali, çevresi, olmak ve yapmak istedikleri var. Onlar da zaman zaman bir çıkmazın içine düştüklerini düşünüyorlar belki de.

Farketmediğimiz ve aslında bizden beklenen davranış biçimi dışında yaşamamız ise bize öğretilen ve refleks tepkilerimizle yönlenen bir yaşam biçimi. Kendimize göre mantıklı gerekçelerimiz olsa bile, karşımızda bizi yeni tanıyan insan, aslında olmamamız gereken bir konumda olduğumuzu düşünecektir.
Değişmemiz, ya da değiştirmemiz gerekir mi? Eğer farkındaysak çelişkilerimizin, ve bize zarar verdiğini düşünüyorsak neden olmasın? Belki sadece biraz cesaret gerekmekte. Çünkü değişime tepki verenlerin, vereceklerin de birer aciz insan olduklarını düşünmek bizi rahatlatacaktır. Kime ne bizim yaşantımızdan, sonunda tek başımıza öleceğiz diye düşünürsek, değişimi sağlamamız belki de çok kolaylaşacaktır.

Değişmek istemiyorsak da, kabullendiysek olanı biteni, o zaman fazla bir kaybımız olmayacaktır. Zaten kaybedilen kaybedilmiş, yaşam bizi kendi istediği biçim ve düzene sokmuştur. Tercih sizin, tercih bizim. Her zaman.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s