Büyük Taarruz ve Zafer


buyuk-taaruz-resimleri-ntv-arastirmasi-ataturk0012

Bu hafta (26-30 Ağustos 1922) Büyük Taarruz’un 91. Yıl Dönümü Hepimize Kutlu olsun
26 Ağustos 1922 Sabahı saat 04.30’da yoğun bir Türk topçu ateşi ile başlayan Büyük Taarruz 9 Eylül günü muzaffer Türk süvârilerinin İzmir’e girmesiyle sona ermiş ve 200.000 kişilik Yunan istîlâ kuvvetlerinden arda kalanlar, 27 Ağustos ve 4 Eylül arası, 321 kilometrelik bir mesâfeyi sekiz günde aşarak, yâni günde yaklaşık 40 kilometre katederek “dünyâ ric’at rekoru”nu kırmışlardır.
Bu, Yunanlıların korkak yâhut yeteneksiz olmasından değil, Türklerin çok daha motive ve Mustafa Kemâl Paşa gibi olağanüstü bir kumandan yönetiminde bulunmalarından kaynaklanan bir durumdur. Normal şartlar altında böyle bir zafer kazanılması pek de askerî mantığa uygun değildi. Zîrâ bu muhârebede Türk tarafı 186.000 askere, Yunan tarafı ise 200.000 askere sâhipti ve donanım yönünden de Türk tarafına adamakıllı üstündü. Normal olarak taarruz eden tarafın, hasmına göre en az üç misli daha kalabalık olması kuralından bahsedilir. Çünki hücûm eden taraf mûtâden daha fazla zâyiat verir. Fakat dâhî kumandanlar emrindeki ordular için böyle kurallar anlaşılan pek bir mânâ ifâde etmiyor.
Büyük Taarruz’da gerçi Türk Ordusu’nun bütün ferdleri olağanüstü bir şecaat ve gayretle vuruşmuştur ama düşman hatlarının gerilerine sarkarak zaferin kazanılmasına fevkalâde katkıda bulunan süvârilerimizin rolü ne kadar önemsense azdır.
O sebebden Büyük Taarruz’a “Son Süvârî Muhârebesi” diyenler dahî vardır.
200 senelik bir gerileme devrinden sonra nihâyet “mâkûs tâlihi”ni yenerek yeryüzündeki bütün hasımlarına “kırmızı kart” gösteren Türkiye Büyük Taarruz sonucu ölüm döşeğinden son anda doğrularak tekmil dâhilî ve hâricî “cenâze levâzımatçıları”nı sonsuz ye’se garketmişdir.
Büyük Taarruz’un şehitlerini ve başta Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere artık hepsi Rahmet-i Rahmân’a kavuşmuş gâzîlerine Allah’tan Rahmet diliyor ve aziz hâtıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

One thought on “Büyük Taarruz ve Zafer”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s