Hayy ve Hû


Ey Nefsim Duy! Elbette Hay’ dan geldik Hu’ ya gideceğiz…

“Her şey helak olup gidicidir- Ona bakan yüzü müstesna. Hüküm Ona aittir; siz de Ona döndürüleceksiniz.” Kasas Süresi 28.88…

Herkesin yanlış bildiği ve günlük hayatta çok yanlış, anlamı dışında kullanılan bir söz bu; Haydan gelen huya gider…
Bu söz, günlük hayatımız içinde “kolay ve emeksiz kazanılan şeyler elden kolay çıkar” gibi bir anlam yükleyerek kullandığımız bir atasözüdür. Oysaki bambaşka bir sözdür bu ve bambaşka bir anlam içerir. Hattâ kumarda, piyangoda vs. emek siz kazanılan bir paranın hemen tükeneceğini, tükenirken de zarar vereceğini anlatmak için kullanılır. Aslında böyle kullanmak doğru mudur bilmiyorum ancak gerçek anlamını bilerek, kullanıp kullanmamak size kalmış.

Bu cümlenin aslı; “Hayy’dan gelen Hu’ya gider” dir… Yani,Yüce Mevla’mızın “Hay” ve “Hu” sıfatları kastedilerek, ” Her zaman diri olan Rab’den gelen yine o Rabbe dönecektir.” manasına gelen bir sözdür… “İnna lillah ve inna ileyhi raciun” ayetinin tasavvuftaki karşılığıdır.Hay ve Hû Allah’ın isimlerindendir. Hay diri demektir. Hû ise gözle görülmesi mümkün olmayan ama varlığı bilinen (O) demektir. Yani, diri olan her şey bir gün ölecek ve gözle görülemeyene kavuşacaktır. Yani Allah’tan gelen yine Allah’a dönecektir. Zaten tasavvuf inancına göre insanlar Allah’ın birer tecellisidir yani yansımasıdır. Hepimiz birden, yani tek olan, mutlak varlık olan Allah’tan kopmuş birer varlıklarız. Ve öldüğümüz zaman yine tekliğe ulaşacağız. Yine Allah’a kavuşacağız. Buradan hareketle Allah’tan gelen yine Allah’a ulaşacak sözünü doğrulamış oluyoruz.

Günümüzde anlamının tamamen dışına çıkmış bu güzel sözü yerinde ve anlamının o güzel sırlarına mazhar olarak kullanabilmek temennisiyle….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s