SERENAD


“Kıyılarında umutla sevdiğini, kadınını beklediği bir denizdi. Dalgaları hırçın, dimdik inen kayalıklardan sanki birşeyler söker gibiydi… O hiç gelmeyecekti belki, ama işte, umut hep onu buraya getiriyordu. Belki bir gün, kimbilir? Dalgaların her vurup geriye çekilişinde gözü uzaklarda bir ışık, yaklaşan bir gemi görecek gibi dalar giderdi. Hayatının anlamı olan kadının bir anda denizde yokolup gidişi gözlerinin önünden hiç uzaklaşmıyordu. Ona bestelediği müzik kulaklarında yankılanıyor,kemanıyla çalmaya çalıştığı notalar dalgaların ve rüzgarın uğultusu altında kaybolup gidiyordu. Yıllar sonra bile deniz, müzik, rüzgar onu bu kıyıya bağlı tutan üçlü olarak kalmaya devam etti. Ne sevdiği geri döndü, ne o bir gün bile vazgeçti gelip kıyıya, sevdiğine serenadı çalmaktan kemanıyla…”

Sevgilerin ölümsüz olması, karşılıklı olmasıyla ilgili değildir. Herkes kendisine sever. Her insan tek başına yaşar aşkı. Sevdiği insan olmasa dahi; ayrılsalar, ölse, onu sevmiyor olsa bile karşısındaki, bir insanın içindeki aşk sonsuza kadar gidebilir. Yine de onu arar, yine de dinlediği şarkılarda, içtiği kahvede onu bulur. Hiç umudu olmasa bile… Belki de aşkı aşk yapan bu tutku, bu ‘kavuşulamaz olma’ dır tarih boyunca… Ünlü aşklarda da, hep hasret, kavuşamama ya da karşılıksız kalma büyütmüştür sevdayı, beslemiştir. Belki insanın kendisinde hata araması, belki umudun hep var olacak olması kavuşabilmeye dair, sevdanın sonsuz olmasını sağlamıştır. Ölümlülük insana mahsus, aşklar ise ölümsüz olmuştur.

Kıyılarında beklediğiniz denizlerin, umudunuza yol olması; sevdanızın günün birinde uzaklardan yavaşça büyüyüp gelen bir geminin güvertesinden size el sallaması dileğiyle… Ama hiç vazgeçmemektir aslolan, ne olursa olsun aşkınızdan. Ve hep aşkınıza o serenadı çalmalısınız içinizden, notalarını zamanla unutsanız, sevdiğiniz sizi hiçbir zaman duyamayacak olsa bile.

SERENAD” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s