1 NİSAN ŞAKASININ ARKA YÜZÜ


15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya daki Endülüs müslümanlarının son kalesini kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisiyle, kale korunabilmektedir. Durumun zorluğunu anlayan Haçlı ordusunun komutanı değişik taktikler düşünmektedir.

En sonunda 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kur an bir elinde İncil; Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım der. Gerekli görüşmelerden sonra canlarının kurtarılması karşılığında Müslümanlar kaleyi teslim ederler.
Ertesi sabah, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir.

Bunun üzerine Müslümanlar Yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz… dediklerinde Haçlı ordusu komutanı Benim sözüm size dün akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur diye cevap verir ve BÜTÜN MÜSLÜMANLAR ORADA ŞEHİT EDİLİR.
İşte o gün bugündür 1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır.

Maalesef halkımız arasında da yaygınlaşmış, yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan lar, bir şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Nereden geldiğini bilelim. Bilelim de ona göre kutlayalım…
(İspanya asırlar boyu müslümanların hakimiyetinde kalmıştır)

Reklamlar

1 NİSAN ŞAKASININ ARKA YÜZÜ” üzerine 2 yorum

    1. Bir başka yorum, ancak üsttekinin gerçekliğini ortadan kaldırmıyor:
      Nisan bir şakası, 16. asırda Fransa’da 9. Charles zamanında ortaya çıktı. 9. Charles, Gregoryen takvimine göre 25 Mart-1 Nisan haftasındaki yılbaşı kutlamalarını 1 Ocak tarihine aldı. Kral 9. Charles in buyruğuyla 1563-1564 te zorunlu kılınan yeni takvim, ancak 1567 de kabul edildi. Kimse kendisini ciddiye almayınca yeni yılın başladığını kabul ettirmek için halka davetiyeler gönderdi. Bin bir güçlükle davete katılan halk, aslında böyle bir davetin olmadığını öğrenince evlerine döndü. Kral Charles, bu şakasıyla çok eğlendi. Fransız halkı, bu sefer kralı alaya almak için yılbaşı eğlenceleri düzenledi. Zamanla bu şaka benimsendi ve günümüze kadar ulaştı. Yani bir Fransız geleneği denilebilir. Nisan Balığı Papa Greguar 1562 de takvimi değiştirdikten sonra Fransa da yılbaşı 1 Nisan dan 1 Ocak a alınmış. Bundan haberi olmayıp 1 Nisan ı yılbaşı olarak kutlamayı sürdürenlerin sırtına poisson d avril (Nisan balığı) diye yafta asılıp dalga geçilirmiş.

      Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s