“ZAL” NEDİR, MAHMUT KİM?


“Yaşlı, aksakallı adam” anlamına geliyor “Zal” sözcüğü.
İstanbul’un Eyüp İlçesinde Zal Mahmut adlı bir de cami var;
Zalpaşa Caddesi üzerinde.
Anılan caminin yakınlarında yaşayanlara sorarsanız, size anlatırlar.
1553 yılında, Konya Valisi Şehzade Mustafa’ya bir haber gelir.
“Tez gelesin, Hünkâr baban seni görmek ister” diye…
Çok iyi yetişmiş, babayiğit bir adam olan Şehzade Mustafa.
Koşar padişah otağına; İran’a karşı sefere çıkma hazırlığındaki babasının
elini öpmeyi istemektedir.
Hünkâr Çadırına girdiğinde çadırın boş olduğunu görür.
Şehzade Mustafa, şaşarsa da bu duruma, oturup bekler babasının gelmesini.
Bu sırada birileri girer çadıra; ancak gelenler padişah ve emrindekiler
değil, azman gibi yedi cellâttır. Ellerindeki boğma kementleriyle
çullanırlar Şehzade Mustafa’ya.
Şehzade Mustafa yiğit bir adamdır, direnir cellâtlara, üçünü haklarsa da
yorgun düşer. Tam çadırdan çıkıp kurtulacakken cellâtların başı, yorgun
düşmüş Şehzade Mustafa’ya arkadan saldırır ve urganla boğar onu.
Şehzade Mustafa, bu boğuşmayı birilerinin kapı aralığından gizlice
seyrettiğini hisseder ve son nefesinde “beni öldürüyorlar, kurtar beni baba”
diye bağırır, yalvarır.

Kanuni Sultan Süleyman oğlu Şehzade Mustafa'nın tabutunun başında ağlıyor..
Kanuni Sultan Süleyman oğlu Şehzade Mustafa’nın tabutunun başında ağlıyor..

Ancak kurtarmaya gelen olmayacaktır. Şehzade can verir.
Padişah Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle ve onun gözü önünde,
onun yiğit oğlu Şehzade Mustafa’yı boğan katil, sonradan “paşa” sanıyla
ödüllendirilen Zal Mahmut adlı cellâttır.
Bu cana kıyıcı paşa, Tanrı’dan af dilemek için olsa gerek, Eyüp’teki
camiyi yaptırır. Günümüzde birileri Osmanlı’yı övme yarışına girse de Zal
Mahmut adlı katil paşa, toplumda öylesine bir nefretle anılıyor ki, o semtin
insanlarının çoğu, Zal Mahmut Camisinde namaz kılmaktan kaçınırlar…
Muhteşem Süleyman öz oğlu Şehzade Mustafa’dan sonra bir başka öz oğlu Şehzade Beyazıt’ı da 1559’da öldürtür, yaklaşık beş yıl sonra da kendisi ölür.
Osmanlı tahtına çıkacak tek şehzade kalmıştır artık. 1566’da taht’a
kekeme ve alkolik olan biri, Şehzade Sarhoş Selim olarak anılan,
2. Selim çıkar. Yeri gelmişken, bu sarhoş Selim, Muhteşem Süleyman’a
oğulları Şehzade Mustafa’yı ve Şehzade Beyazıt’ı, kendi oğlunu taht’a çıkarabilmek
için düzmece belgeler ve iftiralarla boğdurtan
(bir Rus papazının kızı olan Roksalan adlı yosma) kadının (takma adıyla)
Hürrem Sultan’ın oğludur. Sekiz yıl kalır Osmanlı taht’ında Hürrem’in
oğlu Sarhoş Selim (1566-1574) ve bir hamam sefasında cariye kovalarken
düşer, ölür.
“muhteşem” diye tanıtılan Kanuni Sultan Süleyman, gerçekte
yosma Roksalan’ın iftiralarına kanarak öz oğullarının canına kıymış bir
evlat katilidir. Osmanlı taht’ını yetenekli oğulları yerine bir sarhoş’a
(Roksalan’ın sarhoş oğluna) bırakmak ve Osmanlı’nın batış sürecini başlatmak
ne “muhteşem” bir davranış, değil mi?
Bu evlat cinayeti milyonlarca (bilinçsiz) yurttaşı televizyon karşısında
tutsak eden o ünlü dizide (Muhteşem Yüzyıl adlı dizide) gösterilecek mi
bilinmez; ancak Roksalan’ı, Zal Mahmut’u ve benzerlerini övenlerin, onları bize “atalarınız”dır diye tanıtanların doğruyu söylemediklerini biliyoruz.
Şimdi düşünme sırası saygın ulusumuzda…
Kim bilir belki silkinir ve üzerine serpilmiş ölü toprağını atar…

Tarık Konal

“ZAL” NEDİR, MAHMUT KİM?” üzerine 16 yorum

 1. Yalman Güç

  Günün keskin modalarından biride makale yazarlarına küfür etmektir.Yahu konu hakkında bildiğin varsa,eser ismi zikrederek doğrusunu yaz,yazda tartışalım.Mahalle kahvesinde kulaktan dolma işittiklerinle internette küfürname müellifi olma.
  Dizilerede tarihi hakikatler diye itibar etme.Hattâ tartışma bile.
  Acaba üç silahşörler filmlerindeki Rişliyö tipi hakikaten Fransa için mel’un şahsiyetmi idi,yine Fransa zindanlarında kralın ikiz kardeşi demir maskeli adam olarak yaşamışmıydı?
  Ne medh ü senâkar ol,nede küfürbaz.
  Acaba doğrumuyum?
  Metin Bey hiç eser vermeyen adam eleştirilmez.Eseri olan “benim niye yok” diyenler tarafından kıyasıya eleştirilir.Yolunda yılmadan ilerlemeni dilerim.

  Beğen

  1. Yalman bey yapıcı eleştiriler için çok teşekkürler. Aynı yada karşıt görüş olsun farketmez ama yeter ki eleştiri birşeyler katma amacı ve değeri taşısın. Küfür ve Sahtekarlık içermesin. Sevgilerimle.

   Beğen

 2. ahmet

  yahu hurremi savunan yorumcular neden tarihte hiç bir tarihçi mustafayı kötülemezde sarı selime sarhş esrarkeş der hiç düşündünmü

  Beğen

 3. İlkel zihniyetmiş en ilkel zihniyet kemalizm fitnesidir.Tarık konal piçkurusu ile senin söylediğin laflar YÜCE OSMANLIYA hakarettir ki bizim adaletmizde idamınıza hükmedilmesi gerekir keşke karşımızda olsadınız

  Beğen

  1. Sadece bu yorumunuzu onayladım ki nasıl bir zihniyete sahip olduğunuzu herkes görsün ve kanıt olsun diye. Diğer küfür dolu yorumlarınız da taslak olarak duruyor. Ama bu tehditlerin de karşılıksız olacağını düşünmeyin.

   Beğen

  2. söylenmez

   ağzını topla. Oğlunu öldüren adam dünyaya hükmetsede gözümde zerre kadar değeri yoktur. Allah Atatürk ten razı olsun demokrasiyi getirdi. Yaşasın Kemalizm.

   Beğen

 4. Tarihteki en büyük Türk Devleti, Osmanlıdır(Buradaki büyükten kasıt her anlamdadır: Güç, Ömür, Teknoloji, Adalet, Toprak, ((bazı barbar devletlerin toprakları işgal edip oradaki her şeyi talan edip kısa bir süre sonra oradan ayrılması bu Devletin geniş topraklara sahip olduğunu göstermez)) Para, İnsani Değerler vb..). Bu büyüklük konusunda tarihteki hiçbir Türk Devleti, Osmanlı’yla kıyaslanamaz bile ancak dünyevi açıdan Roma, Britanya gibi birkaç devletle kıyaslamalar yapılabilir. Bununla birlikte Osmanlı sadece Türk Devleti olarak sınırlanamaz zira Osmanlı evrensel bir imparatorluktu. Irk, Renk ayrımı ve zamanın şartlarına göre din ayrımı yapılmayan bir Dünya devletiydi. Türk Devleti olarak nitelendirilmesinin sebebi Hanedanın ve diğer kurucularının Türk olmasıdır.
  Bunun gibi bazı durumlar birilerini rahatsız etti bu yüzden kimileri tarafından Osmanlı’ya bir alternatif arandı. Selçuklu diyemediler çünkü Osmanlı’dan çok da farklı bir kültüre sahip değillerdi. Çareyi Göktürklerde buldular zihniyetlerine göre bu devlet ‘Öz Türk’müş. Burada cehalet kendini göstermiş ve bunu söyleyenler, Göktürkler üzerinde Çinlilerin ne kadar büyük bir tesiri olduğundan bihaber kalmışlardır… Öz Türkçe diye sunulan kelime kökenlerinin birçoğunun aslında Çin kökenli olduğunu bilmezler ama bunda yadırganacak bir durum yoktur çünkü hiçbir milletin diğer milletlerden etkilenmemesi mümkün değildir. ‘Öz’ safsatası ancak kendi içlerine kapalı taş devirlerindeki kabilelerde kısmen görülebilir.
  Artık çağın şartlarına ayak uyduramayan ve yok olmaya yüz tutmuş ‘Irkçılık’, bizim tarihimizde kara bir leke olan 1923-1950 arasında zirve yapmıştır ama artık son çırpınışlarını yaşamaktadır. Artık milliyetçilik değerini kaybetmiş, evrensellik önem kazanmıştır ve bu süreç ilerleyen yıllarda da hızla devam edecektir. Evrensellik değer kazandıkça da Osmanlı’nın kıymeti bütün dünya tarafından zaruri olarak daha iyi anlaşılacaktır.

  Beğen

  1. karamanoğlu

   tarihten bi haber cahiller .. tarihteki en büyük TÜRK devleti osmanoğulları hanedanıymış nasılda işkembeden sallıyosun be arkadaş .. birincisi osmanoğulları TİMURLU .BÜYÜK SELÇUKLU gibi TÜRK imparatorluklarının tırnagı olamaz .. ayrıca EMİR TİMUR eğer kör bayeziti yendiğinde bütün oğulları ve torunlarını katletse öyle bi devlette olamayacaktı biraz tarih öğrenin sora gelin blki bişeyler tartışırız !!

   Beğen

 5. ben onu bunu bilmem mustafa gibi mert dürüst evladın canını nasıl alırsın be kanuni anne yüregi nasıl dayansın hürrem ogulların tahta çıkışını göremedi o kadarda görmek isterdi yaa fanii dünyaa hürrem sultan hayatı boyunca yüzü gülmedi allah ona gülmeyi haram etti o allahın verdi canları hep kıydı oyunlar oynadı gülmekk sana haram hürrem öbür dünyada karşıma çıksan keşke yüzüne tükürürdüm

  Beğen

 6. emre gülal

  tarık konal adlı arkadaşın yazdıkları sonuna kadar doğrudur amaç atalarımızı yargılamak değil iyi ve kötü yanlarıyla birlikte günümüzdekilere aktarmaktır ve sonuna kadar katılıyorum.Şehzade Mustafa dedesi yavuz gibi yiğit ve gözüpekti o padişah olsa muhtemel olasılıkla osmanlı duraklamaya girmeyecekti o yüzden yüzeysel,dizilerden edinilen bilgilerle gelip buraya eleştiri yapmayalım

  Beğen

 7. Kemal

  Bu saçma bilgilerle insanları kandırmayın.kulaktan dolma bilgilerli gelip burda paylaşmayın.O küçücük beyninle devleti 600 idare etmiş bizim atalarımıza dil uzatma.Evlat katli olmasaydı çoktan yıkılırdı devlet.Filmlerde izlediğin osmanlı filmleriyle burada yazı dizisi hazırlama ey cahil ! Ben tarih 40 yıllık tarih öğretmeyim.Kafana takılan bir şey varsa sor anlatayım sanra istediğin yerde paylaş.

  Beğen

  1. Normalde böyle yorumlara onay vermiyorum, ama herkese örnek olsun diye bir kez yayınlıyorum. Evlat katline olumlu bakan ilkel zihniyetlerin bu ülkede çocuklarımızı yetiştirdiklerini görünce insanın küçük dilini yutası geliyor. Değil 40 yıllık, 400 yıllık bile olsanız, önce kendi kafatası boşluğunuzda boşluktan başka ne var bir bakın derim ben, bizim küçücük beynimizi yargılamadan önce. Yazılarda hata varsa düzeltilir, olumlu yorum ve eleştirilere de her zaman açığım. Ama sonuçta bu kişisel bir blog ve istediğim şeyi paylaşırım, isteyen de gelir okur. İstemeyen, beğenmeyen de kapımın önünden bile geçmez. Bir daha da lütfen sakın benim blog uma girmeyin, hele hele hiç yorum yapmayın.

   Beğen

  2. Yalman Güç

   Kimse kulaktan dolma yazmıyor.Bir zahmet tarih karıştır.Ord.Prof.İsmail hakkı Uzunçarşılı nın Osmanlı Tarihi 2.cildinde Şehzade Mustafa’nın şehadetini teferruatlı yazar.Şehzade Mustafa’yı boğan Zal Mahmut Ağadır.Sonra paşa olmuş ve hanedana damat olmuştur.Şehzade Mustafa’nın iki oğlu vardır.Büyüğü Murat’tır.Küçüğü Mustafanın sağlığında ölmüştür.Murat ise 1554 yılında (Mustafa 1553 boğduruldu),sonra fitneye sebep olur diye Kanuni’nin emri ile Bursa’da boğdurulmuştur.Mustafanın annesi oğlu boğdurulduktan sonra fakr u zarurete düşmüş,2.Selim kendisine maaş bağlamıştır.1579 da ölmüştür.Mustafa’nın türbesini 2.Selim yaptırmıştır.2.Selim alkolik değil,iş görme kaabiliyeti sınırlıdır.Beyefendi tarihleri karıştırdığınız zaman karşınıza karşılaşmak ürktüğünüz çok hakikat çıkıyor.Hakikatten korkma.Kimseyede çamur atma.

   Beğen

   1. Murat

    Pardon yanlış anlamışım yalman bey siz kulaktan dolma diye konuyu açan arkadaşa değil padişah yalakaları veledi zinalara seslenmişsiniz afedersiniz şu salak metin isimli şerefsizden tutunda 40 yıllık tarih öğretmeniyim diyen bunağa kadar biraz sinirlendimde en aşağıdan sırayla cevap yazarken sizde arada kaynadınız özür diliyorum umarım size karşı yanlış anlamayla yazdığım cevap yayınlanmaz.

    Beğen

   2. Murat

    özür diliyorum umarım size karşı yanlış anlamayla yazdığım cevap yayınlanmaz.Yada tarih öğretmenine hitaben yazılır ona göndermem gereken yerde siz gelmiş tekrar özür diliyorum.

    Beğen

  3. Murat

   Eyvah eyvah diyorum çocuklarımız kimlere emanet amca senin beynin sulanmış sanırım ama öğretmenlik hayatında bu şekilde tarih öğretmekle geçtiyse eyvah eyvah seni öğretmen yapanlara senin eline öğrenci teslim edenlere yazıklar olsun

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s